En
شیرکوه یزد
یکشنبه 16 آبان 1400
    
بازدید: 4324
    

طبیعت چیزی را برنمیدازیم جز عکس و خاطره و چیزی را به جا نمی گذاریم جز رد پا.”
گزارش برنامه شیر کوه
(باشگاه کوهنوردی آرش شیراز)

 

قله شیر کوه :یزد
ارتفاع: ۴۰۷۵متر
تاریخ اجرا: 15 و 16 مهرماه 1400
زمان تجمع:ساعت ۱۱ صبح
مکان تجمع: سر فلاحی
مدت برنامه:۱/۵ روز
سرپرست: آقای محمد محمدی
تعداد اعضا:16 نفر
وضعیت جوی: صاف وعالی

بلند ترین قله استان یزد ، با ارتفاع ۴۰۷۵ از سطح دریا در جنوب غربی شهرستان تفت و در فاصله ۵۰ کیلومتری یزد واقع شده است.این قله امتداد شمالی رشته کوه زاگرس محسوب میشود. از دیگر قلل منطقه میتوان از قله برفخانه طزرجان و دو قله آسمان نما ( معروف به قلل گاو و گوساله ) نام برد. برای صعود به قله مسیرهایی مانند ده بالا، بید کبکان ، لابیدسرخ ، لایخچال ، دره شمس ، دره سوسن و بردستان سانیج وجود دارد که پر تردد ترین مسیر مسیر ده بالا و دره نجیب میباشد.

گزارش صعود :
روز ۵شنبه پانزدهم مهرماه1400 به همراه 16 نفر از اعضا
سرپرست برنامه: محمد محمدی
مسول فنی: فرشید کریمی

سرقدم : آقای محمد محمدی
بانوان: مینا محمدی نژاد-فرزانه فاموری- سمانه رمضانی- شیرین محمدی-مژگان باقری- خانم قلاتی
آقایان: هادی نگهداری فرد- ایمان نعمتی- حامد حق نگدار- سعید زارع-فرشید کریمی-حامد صدیق پور- بابک فهیمی- قاسم محمدی- وحید حمیدی فرد
ساعت 11ظهر پانزدهم مهرماه شیراز را به مقصد یزد و صعود شیرکوه ترک کردیم ناهار را ساعت ۱۴:۱۵ در صفا شهر صرف شد و استراحت کوتاهی داشتیم و مسیر را به سمت یزد ( شهرستان تفت ) ادامه دادیم.

ساعت 18:30 به روستای ده بالا از توابع شهرستان تفت رسیدیم و پس از استراحت و خرید عرقیات، بالای روستا کنار چمشه استخر کمپ را بر پا کردیم جهت استراحت وشب مانی
صبح جمعه 16 مهرماه ساعت 3:30 بیدار شده و پس از جمع کردن وسایل و انجام چند حرکت ورزشی جهت گرم شدن بدن در ساعت 4:30 پیمایش را با نسبم هوای پاییزی شروع کردیم. پس از گذشتن از شیب ملایم و پیچ وخم های صخره ها دره‌ها به سرچشمه، تابستان خانه و امتداد دره نجیب رسیدیم دره را با شیب نسبتاً بالایی به پایان رسانید و ساعت 8.45 بامداد به جانپناه رسیدیم.( جانپناه در ارتفاع ۳۵۵۰ متری در مسیر چشمه بنا شده از یک کانکس بزرگ به ظرفیت سی نفر و دو کلبه قدیمی به ظرفیت هر کدام پانزده نفر) پس از صرف صبحانه در ساعت 9.15 به مسیر خود به سمت قله ادامه داده و در ساعت 11.45 به قله شیرکوه رسیدیم.


روی قله با کمی استراحت وگرفتن عکس یادگاری با دوستان هم گروهی و عکس انفرادی و ساعت 12 مسیر بازگشت را در پیش گرفتیم. ساعت 13 به پناهگاه رسیده و پس از کمی استراحت به سمت پایین حرکت کردیم.
ساعت 14:30 در انتهای دره نجیب ناهار را با دوستان خورده و کمی استراحت مسیر را ادامه دادیم و در ساعت16:00 به محل توقف مینی بوس رسیدیم. وبا چند حرکت کششی جهت سرد کردن بدن و رها کردن خستگی بدن و عضلات انجام شد و زدن آب به صورت مان سوار بر مینی بوس شده و به سمت شیراز حرکت کردیم و با توجه به پیمایش 12ساعت وخستگی دوستان همه داخل مینی بوس به خواب خوش برنامه تا شیراز خستگی برنامه را از بدن به در کردن و ساعت یک نیمه شب همگی در کمال سلامت به شیراز رسیدیم.

جا دارد از راهنمایی های جناب آقای محمدی که با دلسوزی و مسئولیت پذیری مثال زدنی، قدم به قدم ما را همراهی کردند تشکر کنیم و همچنین از همراهی صبورانه جناب آقای نگهداری فرد سپاسگزاریم که همگی صعودی لذت بخش و خاطره ای ماندگار را برای ما رقم زدند.

تهیه گزارش : سر کار خانم مژگان باقری

 

جهت دیدن عکسهای بیشتر این برنامه به پیج باشگاه در اینستاگرام به آدرس http://www.instagram.com/arashalpineclub.shiraz مراجعه بفرمایید.

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.