En
قله بل
یکشنبه 1 خرداد 1401
    
بازدید: 2312
    

باشگاه :آرش شیراز        سرپرست برنامه : آقای سعید سلطانفر      تعداد اعضا: ۱۵ نفر

تاریخ :۲۹و۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱  وسیله نقلیه : یک دستگاه مینی بوس

قله: بِل اقلید               رشته کوه : زاگرس                           وضعیت اب و هوا: آفتابی و معتدل

منطقه و جبهه صعود: دره لایشکفت و جبهه غربی                     چشمه در مسیر: دارد

مسافت پیمایش : ۱۴ کیلومتر     ارتفاع قله: ۳۹۶۵ متر               میزان سختی : ۳/۵

نوع مسیر: پاکوب          پوشش آنتن دهی موبایل: ضعیف

--------------

کوه بل بلندترین قله کوهستان سفید از منطقه زاگرس مرکزی و بام استان فارس که در بخش مرکزی شهرستان اقلید واقع شده است. ارتفاع قدیم قله ۴۰۵۰ متر و جدیدا با دستگاه های مدرن ارتفاع ۳۹۶۵ متر ثبت شده است ولیکن کماکان ارتفاع درج شده بر روی تابلوی قله همان ۴۰۵۰ متر می باشد

--------------

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۲۹

 

برنامه با حضور ۱۵ نفر از اعضاء در روز پنجشنبه ساعت ۲ بعد از ظهر در محل تجمع واقع در پارکینگ پارک کوهستانی نور آغاز شد.

طبق اعلام قبلی ،حرکت از شیراز به سمت اقلید ساعت ۱۴:۱۵ دقیقه با یک دستگاه مینی بوس آغاز شد و ساعت ۱۸:۰۰ به مقصد رسیدیم.

با توجه به هماهنگی قبلی و تکمیل بودن ظرفیت خانه کوهنورد اقلید ،محل اقامت، خانه ای در اقلید در نظر گرفته شده بود.پس از اسکان اعضا ،با توجه به زمانی که تا پایان شب وجود داشت و تصمیم سرپرست ، به جز دو نفر از اعضا سایرین به اتفاق به چشمه محمد رسول الله که محلی بسیار زیبا و سرسبز در شهر اقلید و در نزدیکی محل استقرار بود رفتیم و دقایقی را ضمن صرف هندوانه به خوش و بش و شوخی و خنده گذشت و در نهایت در حدود ساعت ۲۱:۰۰ به منزل برگشتیم.

پس از صرف شام اعضا همگی کوله های خود را برای صعود فردا آماده و در نهایت ساعت ۲۳:۰۰ خاموشی اعلام شد.

 

 

جمعه ۱۴۰۱/۰۲/۳۰

 

طبق اعلام قبلی ساعت ۴:۳۰ صبح با مینی بوس دیگری که در اقلید هماهنگ شده بود حدود ۹ کیلومتر جاده خاکی به سمت کوه بل و دره لایشکفت حرکت کردیم.ساعت ۵:۱۵ در ابتدای مسیر پیمایش بودیم که پس از انجام حرکات کششی و گرم کردن و صرف چای در موکبی که موقتا در همان روز در آن محل توسط نیروهای بسیج مستقر شده بود راس ساعت ۵:۳۰ پیمایش در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از دره لایشکفت به سمت غرب شروع شد.

نفرات در صفی منظم و به صورت منسجم پشت سر سرپرست پیمایش میکردند .در ابتدای مسیر شیب ملایم بود که به تدریج بر شدت آن افزوده میشد.در اطراف پوشش گیاهی خوب و گلهای زیبا خودنمایی میکرد که باعث میشد نفرات کمتر متوجه مسیر باشند.پوشش  هوا در آغاز تقریبا سرد و به تدریج از شدت آن کاسته شد.در طول مسیر چشمه ای وجود داشت که از کنار آن گذر کردیم و از وجود داروهای گیاهی همچون آویشن نیز نمی توان گذشت.پیمایش تقریبا به صورت آهسته ولی پیوسته دنبال میشد و در ادامه پس از ۲/۵ ساعت پیمایش ساعت ۸ صبح در محلی قبل از جانپناه بنا به تشخیص سرپرست به استراحت و صرف صبحانه پرداختیم و مجدد مسیر را به سمت شرق ادامه و ساعت ۹:۱۰ صبح به جانپناه در ارتفاع ۳۵۰۰ متری رسیدیم.

بدلیل شیب زیاد قبل از جانپناه، چند دقیقه ای به استراحت در کنار جانپناه گذراندیم و سپس در ساعت ۹:۳۰ به سمت قله حرکت کردیم. پس از پیمایشی مستمر و گذر از شیب نسبتا زیاد قبل از قله،نهایتا ساعت ۱۲ ظهر تمامی اعضای تیم، منسجم و همگام و همدل، موفق به صعود قله شدیم.


در این صعود سه نفر از همنوردان به اسامی خانم اسکندری و آقایان آبسالان و عدلو، اولین صعود به قله چهار هزاری خود را تجربه میکردند.

و همچنین خانم حجتی سومین صعودشان به قله بل بود.

سایر اعضا اولین تجربه صعود به قله بل را داشتند

پس از گرفتن عکس تکی و تیمی طبق برنامه ریزی قبلی حدود یک ساعت قله توقف داشتیم و در ساعت ۱۳:۰۰به سمت پایین حرکت کردیم. ساعت ۱۴:۰۰ به جانپناه رسیدیم و تایم یک ساعته جهت صرف ناهار و استراحت در کنار چشمه اختصاص یافت.

پس از صرف ناهار مجددا در ساعت ۱۵:۰۰ به سمت پایین حرکت کردیم و با ادامه مسیر فرود ساعت ۱۷:۰۰ همگی اعضای تیم در سلامت کامل به ابتدای مسیر شروع پیمایش رسیدیم.

مینی بوس طبق هماهنگی در محل حضور داشت و پس از سوار شدن بر مینی بوس با تصمیم سرپرست ابتدا در یک بستنی فروشی دقایقی را به صرف آب هویج و بستنی گذراندیم و سپس در ساعت ۱۸ به محل اسکان برگشتیم.

کلیه نفرات لباسهای خود را تعویض و پس از دقایقی استراحت مجددا در ساعت ۱۹:۰۰ با همان مینی بوسی که از شیراز آمده بودیم به سمت شیراز برگشتیم و در ساعت ۲۲:۳۰ به شیراز رسیدیم.

 

از پوشش گیاهی منطقه در فصول مختلف میتوان به درختچه های خوشک ، ارژن ، البالو وحشی ، بوته های گون ، شلال ، زاز ، جاشیر و چویل ، تره کوهی ، اویشن ، گل هرمونه ، بو مادران و گینه خروسی نام برد

 

 اسامی شرکت کنندگان در برنامه :

 

خانم ها: ۱.نازآفرین حجتی ۲.ریحانه صیادی۳.مریم جهانگیری۴.فاطمه اکبری و ۵.نجمه اسکندری

 

آقایان:۱.وحید سلطانفر ۲.ایمان نداف فرد ۳.ابراهیم صابر ۴. نیما نصیبی پور ۵.علیرضا عدلو ۶.مسعود پروین ۷.سجاد سعیدی نژاد ۸.حمیدرضا بوشاسب ۹.پوریا آبسالان ۱۰.شایان اسماعیلی

 

تنظیم کننده گزارش: ریحانه صیادی

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.